Zgodovina Murmanska

Kazalo:

Anonim

Murmansk je lahko ponosen na dejstvo, da je to največje naselje na svetu, ki se nahaja onkraj polarnega kroga. Toda zgodovina Murmanska pozna druge zapise, nič manj pomembna dejstva in dogodke.

Murmansk je prejel več odlikovanj in medalj, ima glasen naslov "mesto heroj". Danes je lepo pristaniško mesto, gospodarsko in kulturno središče. Vse se je začelo z majhnim naseljem na obali Barentsovega morja.

Doba odkritja

Murmansk je relativno mlado mesto; ustanovitev naselja v polarnem krogu so načrtovale oblasti Ruskega cesarstva v drugi polovici 19. stoletja. Toda prvi junaki so prišli sem šele leta 1912, da bi našli primerno lokacijo za mesto.

Dogodki prve svetovne vojne so spodbudili čimprejšnjo izgradnjo pristanišča v Kolskem zalivu. Seveda se je v bližini rodila vasica Semenovsky, v kateri so živeli delavci pristanišča in njihove družine. Naselje je dobilo ime v čast najbližjega zaliva. Naloga pristanišča je zagotoviti Rusiji tovor zaveznikov med vojno v primeru blokade drugih pomorskih posesti cesarstva (Črno in Baltsko morje).

In čeprav so se prvi iskalci pojavili leta 1912, se za datum ustanovitve šteje 1916, ko se je na hribu zgodil pomemben dogodek za naselje - polaganje prvega kamna v temelje templja. Kasneje so ga posvetili v čast Nikolaja Mirlikijskega, ki velja za zavetnika pomorščakov.

Še eno zanimivo dejstvo je Murmansk, zadnje mesto, ki je bilo ustanovljeno v Ruskem cesarstvu. Kasnejše poravnave so rezultat dejavnosti oblasti. Pristaniško mesto je dobilo ime Romanov-on-Murman, jasno je, da po revoluciji prvega dela imena, "Romanov", ni bilo kraja, ime se je preoblikovalo v Murmansk. Tako je na kratko opisana zgodovina Murmanska do leta 1917.

Leta sovjetske oblasti

V tem severnem mestu ni takoj zmagala moč Sovjetov. Po revoluciji v Petrogradu in Murmansku je bil ustanovljen revolucionarni odbor. Toda že marca 1918 so v pristanišče prispele vojne ladje Antante, v mestu pa je bila priznana vrhovna oblast Kolčaka. To se je nadaljevalo do marca 1920, ko je sovjetski režim dobil končno zmago.

Zdaj se je začelo novo odštevanje v zgodovini Murmanska, v dvajsetih letih je prišlo do gospodarske rasti, mesto začne igrati pomembno vlogo kot vojaško in trgovsko pristanišče, industrijski ribolov pa močno narašča.

Z izbruhom druge svetovne vojne je bilo mesto ogroženo z okupacijo, Nemci so nameravali zavzeti to pomembno strateško točko. Njihovim ciljem ni bilo usojeno uresničiti, mesto je ostalo sovjetsko, čeprav je zaradi bombardiranja močno trpelo.